Calvus Pig
Kopasz Tengerimalac tenyészet

MENÜ

Származás:

 

 

A kopasz tengerimalacok spontán mutáció következtében jelentek meg, laboratóriumokban. Egymástól függetlenül több laboratóriumban is születtek szőrnélküli példányok. Ezek különböző fajták voltak, azaz más más geneteikai mutáció eredményei. Közülük nem volt mindegyik fajta életképes.

 


A laboratóriumokban a szőrnélküli tengerimalacokat főleg dermatológiai kísérletekre használják, mivel bőrük több szempontból is hasonlóságot mutat az egészséges emberi bőrrel. Emiatt pigmentáció vizsgálatokat, sebgyógyulás megfigyelését, bőrön át történő felszívódás vizsgálatát, kozmetikumok tesztelését végzik rajtuk.
A laboratóriumokon kívül, fokozatosan elterjedtek kedvencként is.

A kopasz tengerimalacoknak jelenleg két fajtája ismert.
-Hairless (szőrnélküli), vagy Skinny tengerimalac.

A Skinny fajta az elterjedtebb, és ismertebb. A mi tenyészetünk tengerimalacai is skinny-k.  Mára a Skinny stabil fajtának számít. A tenyésztők tapasztalatai szerint erős, egészséges fajta.

Elhelyezés
A kopasz tengerimalacokat terráriumban célszerű elhelyezni, ez elég védelmet, meleget biztosít számukra normál szobahőmérsékleten. Fontos, hogy legyen házikójuk, amelybe be tudnak bújni pihenni, A ház megfelelő mértű legyen, és az ajtó is, hogy nehogy megsértse magát, ahogy ki-be járkál. 

 A terrárium oldala kb. 35-40 cm legyen. Az alapterület egy-két állat esetén 50 cm* 90 cm legyen. A terrárium készülhet üvegből, vagy az állatkereskedésekben kapható átlátszó műanyag ketrec is. 

Az almozáshoz legcélszerűbb a pormentes fenyőfa forgács. Ne legyen gyantás, aromás, mert a tengerimalac szaglása kifinomult, s a magas gyantatartalmú forgács szaga megölheti a tengerimalacot. A cédrus- és a zöld (nem szárított) erdeifenyő-forgács magas gyantatartalma miatt rendkívül mérgező, ezeket sose használjuk alomnak. A forgácsot, a ketrec alján egyenletesen el kell teríteni, majd utána tenyérrel tömöríteni, lenyomkodni. Az almot a ketrec mérettől függően, 2-4 naponta cserélni kell. A kopasz tengerimalacok, mivel többet esznek, többet is ürítenek, mint a szőrösek. Nem szabad megvárni, amíg érződik az alom szaga, hanem akkor cserélni kell, amikor már széklettel sűrűbben szennyezett. A megfelelő tisztántartással elkerülhető több betegség is. A forgács pormentessége nagyon fontos, mert a port belélegzik, és ez súlyos légzőszervi megbetegedéseket okozhat. Ne legyenek apró szúrós darabkák, szálkák sem a forgácsban, mert ezek sérülést okozhatnak. Nem megfelelő a tengerimalacok alá a macskaalom, mert vegyszerekkel növelik a nedvszívó képességét, és a tengerimalacok belerágnak. Valamint poros, és apró darabkákat tartalmaz, amelyek belemehetnek az állatok testnyílásaiba, gyulladást okozva. A kopaszoknál pedig felsértheti még a bőrt is, és kényelmetlen a számukra. Almozáskor ki kell venni az állatot, egy hordozóba, vagy más, erre kialakított alkalmatosságba. Az almot lapáttal célszerű kiszedni, zsákba. A vizelet miatt keletkező vízkövet ecettel lehet a legkönnyebben letakarítani. Mivel az ecet fertőtlenít is, ezért ecetes ronggyal, szivaccsal át lehet törölni a ketrecet, majd alaposan tiszta vízzel letörölni, többször is, végül szárazra. Egyéb vegyszerek használatát nem javaslom, mivel előfordulhat, hogy nem sikerül maradvány nélkül eltávolítani.

A terrárium aljába nem szabad rácsot helyezni, mivel a tengerimalacok lába rendkívül sérülékeny, megdagadhat, kitörhet a karom és fertőzést kaphat.

Gondoskodni kell a megfelelő itatóról is. A tengerimalacok itatására leginkább alkalmas az ún. csőrös itató. A golyós a megfelelő, nem a szelepes. 

A felszereléshez tartozik még egy tálka, melyből a tápot kapja. Vannak erre alkalmas lefelő bővülő aljú tálak műanyagból, vagy fémből. Ne legyen túl nagy a tál, a kölyöknek. 

A terráriumot lehetőleg a lakás, egy nyugodtabb pontján helyezzük el, mivel a tengerimalacok érzékenyek a hirtelen zajokra, könnyen megijednek. Ne legyen huzatos a helyük, nem szabad ablakot rájuk nyitni. Valamint a nap se tűzzön rájuk. Mivel a tengerimalacoknak nincsenek verítékmirigyeik, nem tudnak izzadni, túl nagy melegben könnyen hőgutát kaphatnak. A kopaszok jobban bírják a meleget, de a közvetlen sugárzó hőt, tűző napot kerülni kell. Vigyázzunk, hogy elektromos huzalt a ketrecben felágaskodva ne érjen el, szobanövény ne lógjon be.

A körömvágáshoz szükség lesz vagy kifejezetten erre a célra gyártott körömvágó ollóra, vagy egyszerű körömvágó csipeszre, valamint körömreszelőre. Körömreszelőből a legjobb a műköröm polírozó.

Legyen mindig otthon sebfertőtlenítő szer is (pl. Betadine). Erre szükség lehet karmolások esetén, vagy körömvágásnál, ha az érbe is bele lett vágva picit. 

Etetés

A skinnyk táplálása lényegében nem tér el a szőrös tengerimalacokétól. A legfontosabb különbség, hogy a skinnyk nagyobb mennyiséget esznek, mivel a hőveszteségük nagyobb, és több energiára van szükségük testük melegen tartásához. Ezért náluk nagyon fontos, hogy folyamatosan legyen előttük széna és táp is. Naponta egyszer vagy kétszer kapjanak zöldséget. Vizet is biztosítani kell számukra folyamatosan. Fokozottan kell figyelni a megfelelő mennyiségű C-vitamin bevitelre is.

Víz:
A tengerimalacok itatására leginkább alkalmas az ún. csőrös itató.  Naponta kétszer cseréljük a vizet. Szívesebben isznak friss vízből. A víz hőmérséklete fontos, mert a hideg víz meghűlést okozhat. Legjobb a szobahőmérsékletű víz. Egyedenként változik, hogy melyik malacka mennyi vizet iszik. Ha nem fogy a vize, akkor érdemes ellenőrizni, hogy jól működik-e az itató. Ha hirtelen jóval többet kezd el inni, ugyanolyan táplálék mellett, akkor érdemes állatorvossal megnézetni. A hőmérséklet változása is befolyásolja, hogy mennyit isznak. Melegben mindig több víz fogy, mint hűvösebb időben.

Az itatót legalább hetente ki kell tisztítani, mert bealgásodik, ételmaradék, vízkő rakódhat le benne. 

A legtöbb tenyésztőnél a kismalacok az anyjuk mellett már pár napos korukban megtanulnak golyós itatóból inni. Azokat a kicsiket, akik nem ilyen helyről származnak, meg kell tanítani az itató használatára. Ölbe kell őket venni naponta többször, és a szájukhoz érinteni az itatót. Ha szomjasak, előbb utóbb rá fognak jönni, hogy abból tudnak inni.

Széna:

Széna folyamatosan legyen a tengerimalac előtt. A tengerimalacok a közhiedelemmel ellentétben nem magevők, hanem fűféléket fogyasztanak eredeti élőhelyükön. A széna biztosítja az egészséges emésztéshez szükséges rost mennyiséget. Mivel rágcsálók, a fogaik folyamatosan nőnek. A fogak koptatásához is a legideálisabb a széna, mivel a hátsó fogak koptatását is lehetővé teszi.

Tavasztól kaphatnak a tengerimalacok friss füvet. Fontos, hogy szennyeződés mentes területről származzon, ne közút mellől, és ne kutyák vagy macskák által látogatott területről. A füvet ne adjuk nedvesen, csak szárazon. 

Zöldség:

A tengerimalac táplálásának fontos összetevői a zöldségek, mivel a tengerimalac a C-vitamint az emberhez és a főemlősökhöz hasonlóan nem képes szintetizálni, így C-vitamin szükségletét zöldfélékkel fedezhetjük. Ugyanakkor nagyon oda kell figyelni, mivel a legtöbb problémát, ami a malacok tartása során adódik, a vegyszerezett zöldségek okozzák. Különösen a téli időszak kritikus. Az üvegházban termesztett zöldségeket permetezik, ezért ezek mindenféleképpen kerülendők (uborka, saláta, paradicsom, stb.). Télen ajánlott zöldségek az alma (magházat kivágva, mivel a magja cián tartalmú), cékla, csicsóka, sütőtök. Adható még kevés narancs és hetente kevés petrezselyem. A puffasztó zöldségekből, pl. káposzta, kelkáposzta, csak keveset szabad adni(egy két kockát), és figyelni kell, nem okoz-e hasmenést. A déli gyümölcsök héja nem adható, és a banán a gyorsérlelő vegyszerek miatt szintén nem ajánlott. Ha biztonságos termelésből származik, akkor adható sárgarépa is, de evvel óvatosnak kell lenni, mivel magas lehet a nitrát tartalma. A vegyszerek által okozott mérgezéskor az állat levert, gubbaszt, és hasmenése van. Ennek legkisebb jelére azonnal állatorvoshoz kell fordulni, mert nagyon hamar belepusztulhat. Fontos, hogy ilyenkor melegíteni kell, infralámpával.

Télen nagyon jó megoldás a csíráztatás. Reform boltokban kapható ehhez speciális csíráztató tál, de egy tálcán is meg lehet oldani. Fontos, hogy csíráztatni csak a kifejezetten erre árult magokat lehet, mert a vetőmagokat csávázzák, vegykezelik. A búzacsírát, lucerna csírát (ennek C-vitamin tartalma kiemelkedő) nagyon kedvelik a tengerimalacok, de meg lehet próbálkozni más erre a célra forgalmazott magokkal is.

Tavasztól, egészen ősz végéig lehetőleg minél több füvet kapjanak, valamint adhatunk nekik tyúkhúrt, pitypang levelet, melyeket csak fonnyasztás után kínáljunk fel állatainknak, mert hasmenést okozhat.Vigyázzunk, nehogy mérgező növényeket gyűjtsünk! Itt is figyelni kell, hogy tiszta területről származzon, ne legyen vizes. Tavasszal fokozatosan szoktassuk hozzá, mindig először keveset adva. Ez érvényes minden új táplálékra, először keveset szabad adni belőle, és figyelni, nem okoz-e esetleg lágyabb székletet, hasmenést. (Hasmenés nem csak mérgezéstől lehet, de mindenképpen figyelni kell, mert a tengerimalacoknál komoly következményei lehetnek) Tavasszal, nyáron kaphatnak változatosan gyümölcsöket, szabadföldi zöldségeket. Adhatunk almát, paprikát, paradicsomot, sárgarépát és zöldjét, fehérrépát, petrezselymet, kapor levelét, görögdinnyét, sárgadinnyét, körtét, szőlőt, céklát, uborkát, sütőtököt, cseresznyét, meggyet, spenótot, őszibarackot, sárgabarackot, kiwit, banánt, narancsot, mandarint, retek levelét, salátát, zsenge kukorica bajuszt, és a kukorica csövet takaró leveleket, karalábé levelét és sok más zöldség- és gyümölcsfélét. A saláta továbbra is kerülendő, kivéve ha vegyszer mentes termesztésből származik, vagy saját kertből. A krumpli, a keményítő tartalma miatt nem ajánlott. A zöldségeket ne hagyjuk állni a malac előtt. Ha befejezte az evést, és van maradék, akkor vegyük ki azt.

A zöldségeket, gyümölcsöket, meg kell mosni, mielőtt a malacoknak adjuk, különösen azokat, melyek héját permetezhették.

Az állataink ételét mindig tiszta kézzel készítsük el, mivel a kézen maradt vegyszermaradványok (tisztító, fertőtlenítő szerek, krémek, kozmetikumok) az ételre kerülve okozhatnak problémát. Általános szabály, hogy mindig tiszta kézzel, kézmosás után nyúljunk hozzájuk.

Gondozás:

Bőr
A leggyakrabban felmerülő kérdés a kopaszok bőrével kapcsolatos. Az egészséges bőr finom tapintású, selymes, nem korpás, nem száraz, rugalmas, telített. Nem kell őket semmivel sem kenegetni, ez kifejezetten káros lenne. A hámló, korpásodó bőr nem egészséges, valószínűleg gombásodás jele. Fürdetni sem kell őket, mivel az eltávolítja a bőr felületén lévő természetes faggyút. Ha nagyon szennyezettek, akkor elegendő egy meleg, nedves vattával, vagy puha ronggyal áttörölni őket. Ha mégis szükég lenne samponra, akkor macskasampont lehet használni. Soha ne tegyük a bőrükre tisztán, mindig csak vízzel higítva. Vigyázni kell, hogy a fülükbe, szemükbe orrukba ne menjen víz. Fürdetéskor elég csak egy pár centis vízbe állítani őket. De tapasztalatom szerint nincs szükség fürdetésre. Vemhes és szoptatós nőstényt nem szabad fürdetni.

Előfordulhat, hogy vakarózás küzben megkarmolják magukat. Ilyenkor a sebet le kell fertőtleníteni. Ez elkerülhető a rendszeres körömvágással, és a körmök végének tompára reszelésével.

Napra ne tegyük a kopasz tengerimalacokat, mert könnyen leéghetnek, valamint hőgutát is kaphatnak. Ha jó időben ki szeretnék tenni a fűbe, akkor mindenképp árnyékos helyre, egy biztonságos, elkerített kifutóba, melynek a tetején is legyen rács, ami megvédi a ragadozóktól.

Köröm
A felnőtt tengerimalac karmát havonta ellenőrizzük és vágjuk, mert a forgácson, ketrecben nem kopnak úgy, mint vadon élő társainál. A világos színezetű lábaknál jól látható a karomban meghúzódó ér, ezt figyelembe véve elkerülhető ennek megsértése. A karom hegyéből annyit vágjunk le, hogy 1, 5 - 2 mm távolságra legyen az értől. A sötét színűeknél az ér nem látható, ezért gyakrabban kell vágni, kevesebbet. Fontos, hogy a karom formájához igazodjunk, ezért kissé ferdén vágjuk, hogy az ív a felső résznél hosszabb, az alsó résznél rövidebb legyen. A kopasz tengerimalacoknál a körömvágás után célszerű műköröm polírozóval finoman áthúzni, megreszelni a karom végét. Így az nem lesz éles, és vakarózáskor nem sérti fel a bőrét. Ha baleset folytán kissé belevágunk az érbe, fertőtlenítsük le a helyet. Ha az ön számára a karomvágás bonyolult művelet, forduljon állatorvoshoz. A hosszabb karom befelé fordul, s akár kellemetlenséget, járási nehézséget, fájdalmat is okozhat a tengerimalacnak, valamint vakarózáskor megsértheti a bőrét. A karomban meghúzódó ér a karommal együtt nő. Hogy elkerüljük a vérzést, az elhanyagolt karmok hegyéből csak egy keveset vághatunk, ezt azonban gyakran meg kell ismételnünk, hogy az ér lassan, fokozatosan húzódjon vissza.

Fogak
A tengerimalac fogazatát is meg kell vizsgálni időnként. Ha egyik-másik metszőfogából egy darab letörik, viszonylag hamar visszanő. Ebben az időszakban a kérdéses fog növekedését naponta ellenőrizzük, míg eredeti formáját el nem éri. Ha emiatt táplálkozni nem tud, kedvetlen, levert stb., forduljunk orvoshoz. Kivételes esetekben tengerimalacnál fogtúlnövés jelentkezhet, ami nehezíti a táplálkozást Ilyenkor nem tudja megenni kedvenc ételét sem, darabkákat hagy belőle, csökken a testsúlya, nyálzás fordulhat elő. A fogyás a kopasz tengerimalacoknál szerencsésen elég hamar látszik, mivel nem takarja szőr. Ilyenkor minél hamarabb orvoshoz kell vinnünk.

Forrás: Skinnyhouse

Asztali nézet